Aktualności
Pediatria działa bez zakłóceń – w planach rozwój szybkiej, nowoczesnej diagnostyki
Pediatria działa bez zakłóceń – w planach rozwój szybkiej, nowoczesnej diagnostyki

Oddział Pediatryczny przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu funkcjonuje bez komplikacji. Oprócz codziennej troski o małych pacjentów, oddział rozwija się i pozyskuje nowoczesne sprzęty medyczne. Mimo pełnej obsady lekarzy pediatrów i neonatologów oraz doświadczonego personelu pielęgniarskiego, wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy chcieliby związać się z bolesławiecką pediatrią na stałe, lub jako konsultanci.

Szybka diagnostyka na nowoczesnym sprzęcie, błyskawiczne wytyczenie ścieżki leczenia w Bolesławcu, bez konieczności transportowania dzieci do specjalistycznych ośrodków – to priorytety na najbliższą przyszłość. – Do pediatry trafiają głównie dzieci z nagłymi, ostrymi infekcjami o ciężkim przebiegu – mówi Aleksandra Kopczyńska Kierownik Oddziału Pediatrycznego. – Druga grupa, to dzieci chore przewlekle, wymagające specjalistycznej, często bardzo skomplikowanej diagnostyki. Dziecko jest szczególnym pacjentem. Z maluchem nie sposób przeprowadzić wiarygodnego wywiadu lekarskiego. Polegamy na tym, co mówią często przerażeni rodzice. A my już na izbie przyjęć musimy jak najwięcej wiedzieć o stanie dziecka.
Ze względu  na rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania, wiele dzieci wymaga leczenia w ośrodkach klinicznych.

Coraz częściej diagnozowany jest PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Jego przyczyną jest reakcja immunologiczna (odpowiedź układu odpornościowego) na COVID-19,  pojawiająca się po 2-4 tygodniach od zakażenia; również tego bezobjawowego. Choroba przypomina infekcje, nie jest jednak zakaźna a objawy mogą być związane z wieloma układami, m.in. krążenia, pokarmowym, nerwowym.

Na bolesławiecką pediatrię trafiają również dzieci w bardzo ciężkich stanach m.in. z  sepsą, ostrą białaczką, kamicą nerkową, zaostrzoną cukrzycą czy małopłytkowością. – Niedawno trafił do nas pacjent  z niedrożnością przewodu pokarmowego. Był to stan bezpośrednio zagrażający życiu – mówi Aleksandra Kopczyńska.
Ze względu na choroby współistniejące i  zły stan dziecka, natychmiast po diagnozie  zostało ono przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Warszawy.

Ze względu na trwającą od ponad roku pandemię dostęp dzieci do pediatry jest znacznie utrudniony. W przychodniach opóźnione lub odraczane są okresowe bilanse zdrowia i szczepienia. W związku z tym dzieci są badane przez lekarza rzadziej a wykrywanie i diagnostyka niepokojących objawów u dzieci rozpoczynana jest z opóźnieniem.
- W związku z trudnym dostępem do pediatrów, nasz oddział zamierza wprowadzić program badań diagnostycznych  dla najmłodszych – mówi Aleksandra Kopczyńska. – Każdy rodzic, który jest zaniepokojony  stanem zdrowia swojego dziecka, będzie mógł zgłosić się z nim do szpitala. W ramach jedno lub kilkudniowej hospitalizacji wykonamy diagnostykę pediatryczną i pakiet badań potrzebny do postawienia diagnozy. Żadne skierowanie nie będzie wymagane, jedynie telefoniczna rejestracja.

Szczegóły podamy Państwu w najbliższym czasie.


(Informacja i foto ZOZ w Bolesławcu)

Klasa dobrych serc
Klasa dobrych serc

Dzieci z klasy 1 a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Bolesławcu,  opróżniły skarbonki,  zebrały pieniądze i z pomocą rodziców oraz wychowawców kupiły 80 zgrzewek wody mineralnej, która trafiła do pacjentów bolesławieckiego szpitala. W imieniu Zespołu Opieki Zdrowotnej, podarunek przyjął Doktor Misio – honorowy członek  Fundacji „Wspierajmy Zdrowie”, w towarzystwie osób reprezentujących fundację. – Kochane dzieci, dziekujemy za wasz serdeczny gest, życzymy wam świetnych wyników w nauce i spełnienia najskrytszych marzeń.  Jesteście przykładem dla wszystkich młodych ludzi – mówi Jolanta Sawczak, prezes fundacji.
Słowa najwyższego uznania należą się rodzicom i wychowawcom, którzy uczą dzieci wrażliwości na ludzkie cierpienie i zachęcają do działania.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Masowe szczepienia ruszyły w Bolesławcu
Masowe szczepienia ruszyły w Bolesławcu
Zgodnie z planem, w poniedziałek 12 kwietnia uruchomiono punkt szczepień masowych przeciwko COVID-19. Do obsługi pacjentów specjalnie przygotowano i wyposażono halę sportową przy I LO (ul. Tyrankiewiczów). Akcja przebiega bardzo szybko i sprawnie. W wydzielonych strefach osoby, które zgłosiły się na szczepienie mogą wypełnić ankietę o stanie zdrowia oraz przygotować się do zastrzyku. Następnie przechodzą do boksów, w których szczepionki podaje 9 zespołów medycznych.
Akcję szczepień masowych prowadzą pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Salę wyposażono i urządzono dzięki wsparciu Powiatu Bolesławieckiego i Miasta Bolesławiec. Wielkie podziękowania należą się żołnierzom i policjantom, którzy pilnują bezpieczeństwa w sali i wokół niej.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Kamil Barczyk szacuje, że realne jest wykonanie od 1000 do 2000 szczepień na dobę. - To znacznie usprawni i poprawi dostępność do szczepień wszystkim osobom, które chcą zabezpieczyć się przed chorobą – mówi dyrektor Kamil Barczyk. – Zorganizowaliśmy ten punkt, aby jak najszybciej zaszczepić, jak najliczniejszą liczbę chętnych.
Punkt obsługiwać będzie wyłącznie osoby, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie, tel. nr 75 738 02 03.


(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Nowy punkt wymazowy w Jeleniej Górze
Nowy punkt wymazowy w Jeleniej Górze

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu otwiera w Jeleniej Górze nowy punkt poboru wymazów na obecność wirusa SARS-CoV 2, z którego korzystać będą mogli wszyscy, bez względu na adres zameldowania. Punkt czynny jest od piątku (9 kwietnia), przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 12, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00, w soboty i niedziele od 9:00 do 12:00.

Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu:

„Otwieramy nowy punkt, aby pacjenci szybko, bez czekania w kolejkach mięli możliwość poddania się badaniu i w ciągu 24 godzin otrzymali wynik elektronicznie. System ten bardzo dobrze sprawdza się w Bolesławcu. Zapotrzebowanie jest ogromne. Mnóstwo pacjentów przyjeżdża do Bolesławca z odległych miejscowości. Zwiększenie dostępności do punktów wymazowych ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Osoba badana szybko pozna wynik. W przypadku potwierdzenia zakażenia COVID-19, sprawą zasadniczą jest szybkie zdiagnozowanie i odseparowanie chorego od zdrowej części populacji.”

Uruchomienie punktu wymazowego w Jeleniej Górze znacznie poprawi komfort obsługi dla osób, które w najbliższym czasie planują wyjazd za granicę i koniecznie potrzebują aktualnego wyniku testu.


(Tekst i foto ZOZ Bolesławiec)

Nawet 2 tysiące zaszczepionych w ciągu doby
Nawet 2 tysiące zaszczepionych w ciągu doby
Hala sportowa przy I Liceum Ogólnokształcącym (ul. Tyrankiewiczów) przygotowywana jest do akcji masowego szczepienia mieszkańców Powiatu Bolesławieckiego. Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się już w poniedziałek 12 kwietnia. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu szacuje, że realne jest wykonanie od 1000 do 2000 szczepień na dobę.
- To znacznie usprawni i poprawi dostępność do szczepień wszystkim osobom, które chcą zabezpieczyć się przed chorobą – mówi dyrektor Kamil Barczyk. – Organizujemy ten punkt, aby jak najszybciej zaszczepić, jak najliczniejszą liczbę chętnych. Pacjenci będą telefonicznie rejestrowani i zapraszani.

Punkt obsługiwać będzie wyłącznie osoby, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie, tel. nr 75 738 02 03. W całej Polsce obowiązuje kalendarz szczepień COVID-19, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Prosimy na bieżąco śledzić informacje podawane przez ministerstwo lub środki masowego przekazu. O kolejności szczepienia decyduje rok urodzenia. Dla każdego rocznika wyznaczony jest dzień, w którym można się rejestrować. Telefonicznie uzyskają Państwo informację o dacie i godzinie szczepienia.

Tomasz Gabrysiak – Starosta Bolesławiecki:
„Decyzję o organizacji punktu masowych szczepień w hali sportowej podjęliśmy ze względu na jej powierzchnię i możliwość stworzenia wielu boksów do obsługi pacjentów, m.in. poczekalni, gabinetów kwalifikacji lekarskich, punktów szczepiennych, w których pracować będzie 9 zespołów. Hala jest w centrum miasta, są parkingi, dodatkowo, cały obiekt przeszedł właśnie generalny remont. Zadanie inwestycyjne koordynuje powiat. Do współpracy zaangażowaliśmy – oczywiście poza służbami medycznymi naszego szpitala – również policję i obie jednostki wojskowe z terenu naszego powiatu. Chcemy, aby wszystkie te instytucje brały udział w akcji, aby przebiegała ona szybko, sprawnie i bezpiecznie. Warunkiem masowości szczepień będzie dostępność preparatów."


(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Kobieta zawsze piękna i zdrowa
Kobieta zawsze piękna i zdrowa

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zaprasza do skorzystania z możliwości wykonania badań mammograficznych. Pracownia Diagnostyki Obrazowej dysponuje aparatem fabrycznie nowym, jednym z najnowocześniejszych, dostępnych na rynku medycznym. Mammograf, to doskonałe i nieodzowne narzędzie wykorzystywane w profilaktyce i diagnozowaniu wszelkich zmian w obrębie piersi.

Zaleca się wykonywanie mammografii wszystkim paniom powyżej 45 roku życia. Jeżeli dbasz o profilaktykę, masz potwierdzoną mutację genów BRCA1 I BRCA2, w Twojej rodzinie nowotwór dotknął babcię, mamę, ciocię – musisz bezwzględnie zgłosić się na mammografię. Jeżeli pacjentka ma skierowanie z działającej przy ZOZ w Bolesławcu Poradni Onkologicznej, mammografia wykonywana jest bezpłatnie.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i odrobina odwagi. Tylko szczególnie wrażliwe panie mogą odczuwać niewielki dyskomfort, który powoduje dociskanie piersi do aparatu. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Uzyskany obraz jest bardzo dokładny i precyzyjnie określa umiejscowienie ewentualnych zmian.
Mammografia jest bezpieczna, nieinwazyjna, wykorzystuje minimalne dawki promieniowania. Mimo to, wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej przy ul. Jeleniogórskiej 4 (budynek „B”, wejście nr 2), czynna jest w dni powszednie, od godz. 7:00 do 19:00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna, tel. nr 75 738 00 16. Pracownia Diagnostyki Obrazowej mieści się w budynku „B”. wejście nr 2.
(Informacja  ZOZ w Bolesławcu)

Nie łam się – zadbaj o swoje kości
Nie łam się – zadbaj o swoje kości


Działająca przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Pracownia Diagnostyki Obrazowej, zaprasza kobiety i mężczyzn – bez względu na wiek - do skorzystania z możliwości wykonania badania nowoczesnym aparatem densytometrycznym. Jest to badanie pozwalające błyskawicznie ocenić gęstość kości, oszacować stopień zagrożenia osteoporozą, wyznaczyć i na bieżąco monitorować kierunek i efekty leczenia.

Densytometr – to znakomite narzędzie wykorzystywane w profilaktyce osteoporozy. Pozwala wykryć chorobę na początkowym etapie jej rozwoju, kiedy zmiany są minimalne.
U pacjentów z potwierdzoną osteoporozą daje możliwość oceny stopnia jej zaawansowania. Pozwala na bieżąco monitorować proces i efekty leczenia.

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, pozwala oszacować ryzyko złamań zajętych chorobowo kości i dobrać optymalne metody terapii. Densytometria dedykowana jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zmiany w kościach powstawać mogą już w wieku 40 lat. Osteoporozą zagrożone są szczególnie osoby z grup ryzyka; jeśli u członków ich rodzin wystąpiły przypadki choroby. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi osteoporozy są niedobory witaminy D, co w naszym klimacie jest zjawiskiem powszechnym. Badanie trwa kilka minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Osoby, które ukończyły 60. rok życia powinny wykonać badanie bezzwłocznie. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub od specjalisty.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej przy ul. Jeleniogórskiej 4 (budynek „B”, wejście nr 2), czynna jest w dni powszednie, od godz. 7:00 do 19:00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna, tel. nr 75 738 00 16. Pracownia Diagnostyki Obrazowej mieści się w budynku „B”. wejście nr 2.
(Informacja ZOZ w Bolesławcu)

5